Informacije o školi

Naša škola je osnovana 24. svibnja 1974. godine Odlukom Skupštine općine Mostar pod nazivom Druga gimnazija.

1977. godine mijenja ime u Gimnaziju Veljko Vlahović Mostar, 1992. godine ponovno dobiva ime Gimnazija Mostar, a od 11. veljače 1997. godine do danas nosi naziv Gimnazija fra Grge Martića Mostar.
Za trideseset godina svog postojanja naša škola je tri puta mijenjala svoje ime i program rada.
Od 1974. do 1980. godine radila je kao gimnazija općega programa, jer se od 1980. godine prvi put upisuje generacija usmjerenjaka kemijske i knjižničarske struke, 1981. godine upisuju se učenici u rudarsko-geološke struke, 1982. godine i u poljoprivrednu struku.
Znači u periodu od 1980.-1990. godine u našoj školi pored općega gimnazijskog programa imamo i zanimanja tehničke struke.

Od 1990. godine ova škola ponovno upisuje samo gimnazijalce općeg programa, da bi dvije godine kasnije upisala učenike i u jezični program.Od 2009./2010. uvodi se prirodoslovni program.

U Školi sada ima 447 učenika u 19 odjelu koji pohađaju 2 smjera: opći i jezični , sa programima koji slijede moderne potrebe društva.
Nastava je organizirana u dvije smjene i veliku poteškoću imamo s prostorom jer se u našoj školi izvodi nastava i za učenike glazbene i likovne škole.

U Školi je ukupno uposleno 55 djelatnika, od toga 44  profesora i 11 ostalih djelatnika.
Unatoč svim društvenim i prosvjetnim preobrazbama struka i zanimanja, Škola je zadržala visoku razinu stručno-pedagoških standarda. Prednjačili smo i prednjačimo znanjem i umijećem na raznim natjecanjima na općinskoj, županijskoj i državnoj razini.
Iako naša škola nema športsku dvoranu, naši učenici u svim granama športa postižu vrlo zapažene rezultate.

Gimnazija fra Grge Martića

• Ovu školsku godinu pročitali ste jako puno lekcija i knjiga za lektiru. Ljeto je i želite zaboraviti na obaveze i opustiti se. Možda se odlučite opustiti čitajući knjigu po svom izboru za koju cijelu školsku godinu niste imali vremena…

• Još jako malo i škola je gotova… Sutra, 14. lipnja završava školska godina 2017./2018. Slijedi gotovo tri mjeseca bez školskih obveza što vam daje mogućnost drugačijeg planiranja vremena za odmor, sportske aktivnosti, dokolicu i još mnogo toga.

• Srednjoškolci se u završnom razredu nađu pred velikom odlukom: hoće li studirati ili tražiti posao. Učenici završnog razreda srednje škole u školskoj godini 2016./2017. zasigurno su se već donijeli odluku kamo nakon srednje škole. To zasigurno nije bila jednostavna odluka. Srednjoškolcima koji još nisu odlučili kamo nakon srednje škole, ili pak nisu sigurni u svoju odluku, a u sljedećoj školskoj godini ih upravo to očekuje u ovom tekstu predstavljamo portal e-Usmjeravanje.

• Obaveze u školi se nagomilavaju, dio tvog vremena zauzimaju i izvanškolske aktivnosti, a svakako želiš dio vremena provesti i s prijateljima. Kako sve to uskladiti?

• Kulture diljem svijeta imaju specifične obrede prijelaza kojim se obilježavaju važni trenutci u životu osobe kao što su rođenje, pubertet, vjenčanje ili smrt. Najkraće rečeno, obred prijelaza je događaj koji za svakog pojedinca obilježava prijelaz iz jedne društvene uloge u drugu. Najčešće se ovi obredi odvijaju na prijelazu iz djetinjstva u zrelost. Antropološka literatura najbogatija je upravo opisima adolescentskih inicijacijskih obreda prijelaza, tj. primanja djevojaka i mladića u svijet odraslih. Njima ćemo se i baviti u ovom tekstu.