Aktiv profesora stranih jezika

U ovoj školskoj godini Aktiv stranih jezika čini dvanaest profesora:

Njemački jezik:

Antonija Čerkez, prof.

Ljiljana Petričević, prof.

Antonija Ćavar, prof.

Alfred Bühler, prof.

Marijana Marić, prof.

Latinski jezik,  Francuski jezik:

Dita Krešić, prof.

Đurđica Kordić, prof.

Engleski jezik:

Zlata Sarić

Vanja Majerski

Anamarija Ivanković

Adrijana Bošnjak-Marijanović

Darija Blažević

Sukladno godišnjem planu rada Aktiv stranih jezika skrbi poglavito za suvremenu interaktivnu redovitu nastavu engleskog, njemačkog, francuskog i latinskog jezika.

Pored toga Aktiv vodi poseban nastavni program za stjecanje njemačke jezične diplome DSDC1. Tu diplomu je u ovoj školskoj godini dobilo 17 kandidata: Daniela Beljo, Nataša Ćosić, Ana-Marija Soldo, Ivona Jukić, Ivana Kožul, Kristina Prkačin, Ivona Soldo, Ivan Vladić, Toni Anić, Vanja Brekalo, Mario Lasta, Ivana Marić, Vedran Miličević, Martina Pehar, Ivona Vučić, Nikolina Škobić i Anđela Vidović. Ti kandidati mogu se upisati na bilo koje europsko sveučilište, na kojem se pradavanja održavaju na njemačkom jeziku, bez predhodne provjere znanja iz njemačkog jezika.

Aktiv stranih jezika redovito sudjeluje u seminarima za trajno stručno usavršavanje profesora i stjecanje najsuvremenijih metoda za nastavu stranih jezika.

Voditeljica aktiva: Zlata Sarić, prof.

• Čitanje je jedna od najvažnijih aktivnosti suvremenog čovjeka, jer se čitanjem spoznaju ideje, obrazuje se, zabavlja se. Međutim, kako doživjeti čitanje knjiga kad vam ono postane samo još jedna školska obveza?

• Jedan od načina na koji su znanstvenici tražili uzroke mentalnih bolesti je proučavanje razvoja mozga od rođenja do odrasle dobi. Nove tehnologije omogućile su im praćenje razvoja mozga i istraživanja veza između funkcija mozga, razvoja i ponašanja.

• Većina učenika i studenata za vrijeme učenja koristi kod mnogih najdražu taktiku učenja - podcrtavanje i obilježavanje ključnih dijelova literature. Mnoge od njih iznenadit će činjenica da se tako zapravo ne pamti najbolje.

• ''Halo, halo, ovdje Radio Zagreb!'', poznate su riječi spikerice Božene Begović kojima je 15. svibnja 1926. godine započelo emitiranje radio Zagreba, preteče današnjeg Hrvatskoga radija.

• Kulture diljem svijeta imaju specifične obrede prijelaza kojim se obilježavaju važni trenutci u životu osobe kao što su rođenje, pubertet, vjenčanje ili smrt. Najkraće rečeno, obred prijelaza je događaj koji za svakog pojedinca obilježava prijelaz iz jedne društvene uloge u drugu. Najčešće se ovi obredi odvijaju na prijelazu iz djetinjstva u zrelost. Antropološka literatura najbogatija je upravo opisima adolescentskih inicijacijskih obreda prijelaza, tj. primanja djevojaka i mladića u svijet odraslih. Njima ćemo se i baviti u ovom tekstu.