Aktiv profesora stranih jezika

U ovoj školskoj godini Aktiv stranih jezika čini dvanaest profesora:

Njemački jezik:

Antonija Čerkez, prof.

Ljiljana Petričević, prof.

Antonija Ćavar, prof.

Alfred Bühler, prof.

Marijana Marić, prof.

Latinski jezik,  Francuski jezik:

Dita Krešić, prof.

Đurđica Kordić, prof.

Engleski jezik:

Zlata Sarić

Vanja Majerski

Anamarija Ivanković

Adrijana Bošnjak-Marijanović

Darija Blažević

Sukladno godišnjem planu rada Aktiv stranih jezika skrbi poglavito za suvremenu interaktivnu redovitu nastavu engleskog, njemačkog, francuskog i latinskog jezika.

Pored toga Aktiv vodi poseban nastavni program za stjecanje njemačke jezične diplome DSDC1. Tu diplomu je u ovoj školskoj godini dobilo 17 kandidata: Daniela Beljo, Nataša Ćosić, Ana-Marija Soldo, Ivona Jukić, Ivana Kožul, Kristina Prkačin, Ivona Soldo, Ivan Vladić, Toni Anić, Vanja Brekalo, Mario Lasta, Ivana Marić, Vedran Miličević, Martina Pehar, Ivona Vučić, Nikolina Škobić i Anđela Vidović. Ti kandidati mogu se upisati na bilo koje europsko sveučilište, na kojem se pradavanja održavaju na njemačkom jeziku, bez predhodne provjere znanja iz njemačkog jezika.

Aktiv stranih jezika redovito sudjeluje u seminarima za trajno stručno usavršavanje profesora i stjecanje najsuvremenijih metoda za nastavu stranih jezika.

Voditeljica aktiva: Zlata Sarić, prof.

• Svi imamo omiljeni kanal za učenje. Ovisno o tome preko kojeg kanala više vole primati nove podatke ljude možemo podijeliti na vizualne, auditivne ili kinestetičke tipove, ali su česte i kombinacije istih. U našim se zemljopisnim širinama rijetko svjesno uči pomoću mirisa ili okusa. U učenju je moguće koristiti i više stilova, ali jedan će najvjerojatnije biti dominantniji od ostalih.

• Kao što smo najavili slijedi upoznavanje s čitačima e-knjiga i programskim aplikacijama za čitanje. Nakon toga sudjelujte u sučeljavanju e-knjige i tiskane knjige.

• Povijest knjige stara je više od 7 000 godina. U tome vremenu knjiga je mijenjala svoj oblik, ovisno o materijalu od kojeg je izrađivana te o načinu pisanja i umnožavanja tog materijala. Prije 45 godina u Illinoisu „rođena“ je e-knjiga kada je Michael Hart prepisao Deklaracije nezavisnosti koja nije bila zaštićena autorskim pravima, želeći je poslati e-mailom. Sustav je odbacio tu operaciju kako ga tolika količina podataka ne bi srušila. No, Hart je smislio rješenje. Korisnicima je ponudio preuzimanje Deklaracije. Američka Deklaracija nezavisnosti tako je postala prva svjetska e-knjiga.

• Donosimo savjete Marijane Ivanov, redovne profesorice osobnih financija na Ekonomskom fakultetu u Zagreb te članice Upravnog odbora Štedopisa.

• Tijekom obrazovanja susrećemo se s brojnim informacijama koje često nisu povezane ili su vam sasvim apstraktne, što otežava učenje. Mnemotehnike su mentalne strategije koje su koristili stari Grci a koje bi trebale olakšati učenje i omogućiti pamćenje velikog broja informacija.