Aktiv profesora stranih jezika

U ovoj školskoj godini Aktiv stranih jezika čini dvanaest profesora:

Njemački jezik:

Antonija Čerkez, prof.

Ljiljana Petričević, prof.

Antonija Ćavar, prof.

Alfred Bühler, prof.

Marijana Marić, prof.

Latinski jezik,  Francuski jezik:

Dita Krešić, prof.

Đurđica Kordić, prof.

Engleski jezik:

Zlata Sarić

Vanja Majerski

Anamarija Ivanković

Adrijana Bošnjak-Marijanović

Darija Blažević

Sukladno godišnjem planu rada Aktiv stranih jezika skrbi poglavito za suvremenu interaktivnu redovitu nastavu engleskog, njemačkog, francuskog i latinskog jezika.

Pored toga Aktiv vodi poseban nastavni program za stjecanje njemačke jezične diplome DSDC1. Tu diplomu je u ovoj školskoj godini dobilo 17 kandidata: Daniela Beljo, Nataša Ćosić, Ana-Marija Soldo, Ivona Jukić, Ivana Kožul, Kristina Prkačin, Ivona Soldo, Ivan Vladić, Toni Anić, Vanja Brekalo, Mario Lasta, Ivana Marić, Vedran Miličević, Martina Pehar, Ivona Vučić, Nikolina Škobić i Anđela Vidović. Ti kandidati mogu se upisati na bilo koje europsko sveučilište, na kojem se pradavanja održavaju na njemačkom jeziku, bez predhodne provjere znanja iz njemačkog jezika.

Aktiv stranih jezika redovito sudjeluje u seminarima za trajno stručno usavršavanje profesora i stjecanje najsuvremenijih metoda za nastavu stranih jezika.

Voditeljica aktiva: Zlata Sarić, prof.

• Tijekom obrazovanja susrećemo se s brojnim informacijama koje često nisu povezane ili su vam sasvim apstraktne, što otežava učenje. Mnemotehnike su mentalne strategije koje su koristili stari Grci a koje bi trebale olakšati učenje i omogućiti pamćenje velikog broja informacija.

• Ovu školsku godinu pročitali ste jako puno lekcija i knjiga za lektiru. Ljeto je i želite zaboraviti na obaveze i opustiti se. Možda se odlučite opustiti čitajući knjigu po svom izboru za koju cijelu školsku godinu niste imali vremena…

• Ulična umjetnost (engl. street art) je vizualna umjetnost stvorena na javnim prostorima i najčešće nije vezana uz tradicionalne načine izlaganja umjetnosti kao što su muzeji i galerije. Pri tome se ne radi samo o dvodimenzionalnim djelima na zidovima nego i o instalacijama u prostoru.

• Kod ljudi, kao i kod ostalih sisavaca, do začeća dolazi u trenutku stapanja muške i ženske spolne stanice (gamete). Mušku stanicu zovemo sjemenom ili spermijem, a žensku jajašcem ili ovumom. Novi život počinje začećem – trenutkom u kojem se ženska i muška spolna stanica stope u jednu. To se spajanje spolnih stanica kod ljudi i ostalih sisavaca odvija u tijelu žene (ženke) nakon spolnog čina budućih roditelja. Nakon začeća, novo se živo biće nastavlja razvijati u tijelu žene sve do poroda.

• Jedan od načina na koji su znanstvenici tražili uzroke mentalnih bolesti je proučavanje razvoja mozga od rođenja do odrasle dobi. Nove tehnologije omogućile su im praćenje razvoja mozga i istraživanja veza između funkcija mozga, razvoja i ponašanja.