Aktiv profesora stranih jezika

U ovoj školskoj godini Aktiv stranih jezika čini deset profesora:

Njemački jezik:

Antonija Čerkez, prof.

Ljiljana Petričević, prof.

Antonija Ćavar, prof.

Ivanka Nadarević Jezidžić, prof.

Latinski jezik,  Francuski jezik:

Dita Krešić, prof.

Engleski jezik:

Zlata Sarić, prof.

Vanja Majerski, prof.

Anamarija Ivanković, prof.

Ivana Marić, prof.

Darija Blažević, prof.

Sukladno godišnjem planu rada Aktiv stranih jezika skrbi poglavito za suvremenu interaktivnu redovitu nastavu engleskog, njemačkog, francuskog i latinskog jezika.

Pored toga Aktiv vodi poseban nastavni program za stjecanje njemačke jezične diplome DSDC1. Takvi kandidati mogu se upisati na bilo koje europsko sveučilište, na kojem se pradavanja održavaju na njemačkom jeziku, bez predhodne provjere znanja iz njemačkog jezika.

Aktiv stranih jezika redovito sudjeluje u seminarima za trajno stručno usavršavanje profesora i stjecanje najsuvremenijih metoda za nastavu stranih jezika.

Voditeljica aktiva: Zlata Sarić, prof.

• Osim članova obitelji, vrlo važnu ulogu u životu svake mlade osobe imaju upravo njihovi vršnjaci. Različite teorije i opsežna istraživanja na području psihologije djetinjstva i mladenaštva potvrdila su da komunikacija i socijalni odnosi s vršnjacima značajno pridonose razvoju moralnog rasuđivanja i tzv. „socijalne inteligencije“.

• Kulture diljem svijeta imaju specifične obrede prijelaza kojim se obilježavaju važni trenutci u životu osobe kao što su rođenje, pubertet, vjenčanje ili smrt. Najkraće rečeno, obred prijelaza je događaj koji za svakog pojedinca obilježava prijelaz iz jedne društvene uloge u drugu. Najčešće se ovi obredi odvijaju na prijelazu iz djetinjstva u zrelost. Antropološka literatura najbogatija je upravo opisima adolescentskih inicijacijskih obreda prijelaza, tj. primanja djevojaka i mladića u svijet odraslih. Njima ćemo se i baviti u ovom tekstu.

• "Sva se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i trebaju jedna prema drugima postupati u duhu bratstva." - tako počinje 1. članak Opće deklaracije o ljudskim pravima.

• Tijekom povijesti ljudskog roda uvijek su se javljala posebno teška razdoblja. Tako su ljudi kroz povijest prebrodili razne krize, pošasti i ratove. Vrlo je zanimljiv način na koji su krize nastajale, a još je zanimljivije kako su ljudi rješavali naizgled nerješive situacije.

• Donosimo vam priču o viškom Voltairu, dramatičaru, esejistu, romanopiscu i novelistu, Ranku Marinkoviću. Rođen je 22. veljače 1913. u Uvali svetog Jurja u Visu. Pučku školu završio je u rodnome mjestu, gimnaziju u Splitu i Zagrebu, gdje je završio i Filozofski fakultet.