Aktiv profesora hrvatskoga jezika

Ovaj aktiv čine četiri profesorice (abecednim redom):Marina Rozić, Suzana Bunoza,  Rončević Zorica, i voditeljica Dragica Kolobarić.

Aktiv se redovito sastaje svakoga mjeseca, po potrebi i više puta mjesečno, a program mu je tematski i po aktivnostima raznovrstan: usuglašavanje članica Aktiva u izboru sadržaja NPP-a i njegova provođenja ( s obzirom na neizbježnu potrebu izvjesnog reduciranja programa zbog njegove opsežnosti) te usuglašavanje područja i mjerila ocjenjivanja, obradba i predstavljanje stručnih tema (primjerice o perifrastičnim glagolima, o prilagodbi tumačenja i raščlambe književnog teksta učenicima s poteškoćaama, o književnosti drugih naroda u BiH, o portfoliju za ocjenjivanje učenika i drugim metodama moderne aktivne i interaktivne nastave), predlaganje nabavke stručne literature i nastavnih pomagala za kabinete hrvatskoga jezika, prijedlog i provođenje studijskog izleta učenika izborne nastave, obilježavanje važnih godišnjica iz književne povijesti (pr. 650-godišnjice početka humanizma i renesanse), organizacija školskih literarnih natjecanja i izbor tema za pismeni dio maturalnoga ispita iz hrv. jezika, prijedlog reduciranja postojećeg NPP-a hrv. jezika te izmjena Pravilnika o ocjenjivanju, napredovanju i stručnom usavršavanju učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u osnovnom i srednjem školstvu, kao i Pravilnika o načinu ocjenjivanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi, na zahtjev Zavoda za školstvo Mostar)...

MJESEC PLANIRANO
Rujan Analiziranje predloženog godišnjeg plana rada u nastavi hrvatskoga jezika. Prijedlozi, sugestije, komentari , kritički osvrti na udžbenike iz predmeta Hrvatski jezik.

Listopad Dan učitelja
Jezični savjeti, predavanje profesorice Dragice Kolobarić
Studeni Dan hrvatskog kazališta
Prosinac Cilj i značaj provjeravanja i ocjenjivanja.Učinkovitost metoda ispitivanja u praksi.
Verbalna i neverbalna komunikacija u nastavi, predavanje profesorice Marine Rozić.
Siječanj Izbor tema za maturalne radove.
Veljača Kako nadahnuti, a ne presahnuti, predavanje Zorice Rončević
Ožujak Svjetski dan pripovijedanja, poticanje učenika na kreativnost, čitanje učeničkih radova.
Obilježavanje Dana hrvatskoga jezika.
Travanj Ogledni sat.
Svibanj 11. svibnja-Svjetski dan pisanja pisama
Lipanj Matura- poteškoće u njezinoj provedbi, opterećenost profesora koji predaju u prvom, drugom i trećem razredu, a istovremeno sudjeluju u procesu polaganja mature. Ima li netko neki prijedlog ?

Voditeljica aktiva: Zorica Rončević, prof.

• Književni susret pod nazivom Čitaj! (Čitam da bih pisao, pišem da bih čitao) održat će se u utorak, 21. studenoga 2017. od 18 do 20 sati, u u Hrvatskom društvu pisaca u Zagrebu.

• Udruga VANG uz potporu Grada Zagreba i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport organizira besplatnu radionicu za mlade pod nazivom „Osnove spikerskog zanata“. Radionica će se održati od 28. do 30. studenoga 2017. godine, a prijave su moguće na e-adresu vang@vang.hr.

• Ina d.d. je i ove godine pokrenula online natjecanje za srednjoškolce pod nazivom „Junior Freshhh natjecanje za srednjoškolce“.

• U tekstu donosimo popis nekoliko djela s kojima se srednjoškolci najčešće muče, ali i neke korisne savjete kako im pristupiti da bi ih se lakše savladalo. Dakako, popis djela koje zadaju poteškoće razlikuje se od učenika do učenika, ovisno o njegovim kognitivnim sposobnostima i književnom afinitetu, no početak nove nastavne godine idealno je vrijeme za pripremu za čitanje lektire.

• Danas su aktivnosti u virtualnom svijetu vrlo važne. Zabavno je upoznavati nove osobe, dijeliti iskustva s njima, učiti od njih, no prijateljstvo s nepoznatom osobom na društvenoj mreži je kao da pustite stranca s ulice u svoj dnevni boravak. Važno je znati prepoznati kada je osoba s kojom ste se sprijateljili na društvenoj mreži zlonamjerna.