DSD informacije

DSD u Gimnaziji fra Grge Martića Mostar             dsd deutsche version

Njemačka jezična diploma

DSD logo partner

Informacije za profesore, nastavnike, roditelje i učenike

Što je to DSD?

DSD (njemačka jezična diploma) se dodjeljuje od stalne Konferencije ministara prosvjete  saveznih pokrajina Njemačke . Radi se o ispitu koji je rasprostranjen širom svijeta  i održava se na zakazani termin od Centrale iz Njemačke. Također se zadaci  pripremaju u Njemačkoj i šalju u zemlje gdje se održava ispit. Tek na danima ispita se otvaraju. Ispravljanje radova i ocjenjivanje se radi u Njemačkoj. DSD program vodi profesor koji  je poslan iz Njemačke i radi u našoj školi. Trenutačno u našoj školi ovaj program vodi prof. Antonija Ćavar naslijedivši prof. Alfreda Bűhlera.

Čemu služi?

Diploma DSD B2/C1 po najnovijim zajdničkim europskim standardima, koja se može uraditi u Gimnaziji fra Grge Martića, vrijedi kao dokaz o zadovoljavajućim jezičnim sposobnostima  pri upisu nekog fakulteta  na njemačkom govornom području.  DSD (njemačka jezična diploma) je također  poznata u njemačkim gospodarskim krugovima (nadamo se uskoro također  i u zemljama hrvatskog govornog područja) i priznata je kao dokaz naprednog poznavanja njemačkog jezika.

Koliko košta?

Ispit je besplatan za učenike, jer troškove ispita pokriva njemačka strana i ne postoje ispitne pristojbe. Također i pripreme za ispit i sudjelovanje na ispitu nemaju nikakve pristojbe.

Tko može sudjelovati? Šta se zato mora uraditi?

U Gimnaziji fra Grge Martića Mostar, učenici se mogu odlučiti pri upisu u prvi razred za DSD program – oni jednostavno biraju njemački jezik kao prvi strani jezik. U svih četiri godine pohađanja gimnazije imaju proširenu nastavu njemačkog jezika i paralelno se pripremaju za maturu i za DSD ispit. U našoj gimnaziji su također neki učenici koji su imali njemački jezik kao drugi strani jezik sudjelovali na DSD ispitu i s uspjehom položili ovaj ispit.

Razvoj DSD programa u našoj gimnaziji

Po deseti put u godini 2010. je održan DSD ispit. To je sve počelo s malim brojem u skupinama – npr. godine 2005. je bilo 7 učenika, a 2010. godine je 21 učenik pristupio ovom ispitu. Moramo naglasiti da su svi s uspjehom položili ovaj ispit po različitim europskim referencama. Zadnjih godina je porastao interes učenika za ovaj ispit. U sljedećoj školskoj godini će biti najmanje 25 učenika koji  već rade po DSD programu i koji će polagati ovaj ispit. Također imamo prijave učenika koji su imali njemački jezik kao drugi strani jezik i žele imati dodatne pripreme. Njih ima otprilike za sada prijavljenih 8. Učenici prošle generacije prvih razreda, njih 39 radi već po DSD programu.

Zbog ovakvog razvoja DSD programa, naša škola je ove godine dobila plaketu „Partner der Zukunft: Gimnazija fra Grge Martića Mostar- Deutsche Partnerschule“  koju je službeno uručio predstavnik njemačkog veleposlanstva gospodin Franz Kaufmann.

• Danas su aktivnosti u virtualnom svijetu vrlo važne. Zabavno je upoznavati nove osobe, dijeliti iskustva s njima, učiti od njih, no prijateljstvo s nepoznatom osobom na društvenoj mreži je kao da pustite stranca s ulice u svoj dnevni boravak. Važno je znati prepoznati kada je osoba s kojom ste se sprijateljili na društvenoj mreži zlonamjerna.

• Uskoro počinje nastava. Kako bi što spremaniji dočekali početak školskih obaveza donosimo vam priču o tome kako se motivirati za učenje.

• Natjecanje u prevođenju za učenike srednjih škola „Juvenes Translatores“ održava se od 2007. godine jednom godišnje i na njemu sudjeluju 17-godišnji učenici. Natjecanje će se u 2017. godini održavati u četvrtak, 23. studenoga 2017. godine, što znači da na natjecanju mogu sudjelovati učenici rođeni 2000. godine.

• Ovu školsku godinu pročitali ste jako puno lekcija i knjiga za lektiru. Ljeto je i želite zaboraviti na obaveze i opustiti se. Možda se odlučite opustiti čitajući knjigu po svom izboru za koju cijelu školsku godinu niste imali vremena…

• Još jako malo i škola je gotova… Sutra, 14. lipnja završava školska godina 2017./2018. Slijedi gotovo tri mjeseca bez školskih obveza što vam daje mogućnost drugačijeg planiranja vremena za odmor, sportske aktivnosti, dokolicu i još mnogo toga.