Informatika - download zona

U download zoni - Informatika možete pronaći nove materijale.

Pitanja - mreže i Internet

Pripremna pitanja za test Mreže i Internet možete naći u download zoni Informatike.

Sveti Nikola

Sajam srednjih škola

U zgradi Vlade 18. studenog 2014. god. tradiocionalno je održan Sajam srednjih škola grada Mostara. Na ovom sajmu mladi se pobliže upoznaju s određenim školama i određenim programima. Naša škola se predstavila tradicionalno u dobrom svijetlu. Organizatori Sajma su Grad Mostar, Ministarstvo prosvjete, kulture znanosti i sporta Hercegovačko-neretvanske županije, uz potporu Misije OESS-a u BiH.

Hercegovina u srcu

Recitatorska sekcija Gimnazije fra Grge Martića je organizirala večer poezije – HERCEGOVINA U SRCU  u18:00 sati u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače.Mentorica i organizatorica programa je prof. Dragica Kolobarić.

Izlet u Zagreb

Kao nagradu za najbolji uspjeh u svojoj generaciji, 2013./2014. školske godine, učenici II.b, i III.a su osvojili slobodan dan. Organizirali su dvodnevni izlet u Zagreb. U tome im je ogromnu organizacijsku pomoć pružila profesorica Marina Mihalj. Izlet je bio 24. i 25. listopada.

Dama s kamelijama

U utorak 28.10. prvi razredi naše škole išli su na izlet u Sarajevo na baletnu predstavu pod nazivom „Dama s kamelijama“.

Humanitarna akcija - "Srednjoškolci humanitarci"

U petak , 17.10. 2014. godine u našoj školi se organiziralo prikupljanje humanitarne pomoći za socijalno ugrožene obitelji. Akciju organiziraju učenici i profesori srednjih škola: Gimnazija fra Grge Martića, Stara gimnazija, Srednja građevinska škola Jurja Dalmatinca i organizacija "Minores" u Mostaru, s ciljem pomoći socijalno ugroženim obiteljima koje nisu u mogućnosti osigurati osnovne potrepštine.

Matletijada 2014

U našoj školi je započelo tradicionalno natjecanje iz matematike – MATLETIJADA. Kao što je poznato, idejni tvorac Matletijade je prof. Ljilja Drljo u suradnji s učenicima izborne nastave matematike. Sudjelovalo je 35 ekipa (po četiri iz svakog razreda).

• Kod ljudi, kao i kod ostalih sisavaca, do začeća dolazi u trenutku stapanja muške i ženske spolne stanice (gamete). Mušku stanicu zovemo sjemenom ili spermijem, a žensku jajašcem ili ovumom. Novi život počinje začećem – trenutkom u kojem se ženska i muška spolna stanica stope u jednu. To se spajanje spolnih stanica kod ljudi i ostalih sisavaca odvija u tijelu žene (ženke) nakon spolnog čina budućih roditelja. Nakon začeća, novo se živo biće nastavlja razvijati u tijelu žene sve do poroda.

• Jedan od načina na koji su znanstvenici tražili uzroke mentalnih bolesti je proučavanje razvoja mozga od rođenja do odrasle dobi. Nove tehnologije omogućile su im praćenje razvoja mozga i istraživanja veza između funkcija mozga, razvoja i ponašanja.

• Većina učenika i studenata za vrijeme učenja koristi kod mnogih najdražu taktiku učenja - podcrtavanje i obilježavanje ključnih dijelova literature. Mnoge od njih iznenadit će činjenica da se tako zapravo ne pamti najbolje.

• ''Halo, halo, ovdje Radio Zagreb!'', poznate su riječi spikerice Božene Begović kojima je 15. svibnja 1926. godine započelo emitiranje radio Zagreba, preteče današnjeg Hrvatskoga radija.

• Kulture diljem svijeta imaju specifične obrede prijelaza kojim se obilježavaju važni trenutci u životu osobe kao što su rođenje, pubertet, vjenčanje ili smrt. Najkraće rečeno, obred prijelaza je događaj koji za svakog pojedinca obilježava prijelaz iz jedne društvene uloge u drugu. Najčešće se ovi obredi odvijaju na prijelazu iz djetinjstva u zrelost. Antropološka literatura najbogatija je upravo opisima adolescentskih inicijacijskih obreda prijelaza, tj. primanja djevojaka i mladića u svijet odraslih. Njima ćemo se i baviti u ovom tekstu.