Noć muzeja

Učenici prvih razreda i učenici izborne nastave povijesti 29.1.2016. god, zajedno sa svojim profesoricama, posjetili su Arheološki muzej Narona , povodom Noći muzeja u Republici Hrvatskoj. Uz obilazak muzeja, učenici su prošetali ulicama Metkovića.

Svijeće u Vukovarskoj ulici

Naša škola pridružila se povorci u Vukovarskoj ulici koja se organizirala 18. siječnja 2015. godine povodom odavanja počasti žrtvama Domovinskog rata u Vukovaru 1991. Naši učenici i djelatnici su se pridružili povorci u 19:15, nakon čega je slijedilo kratko bdijenje.

Naša kolegica Dina Kovač

Djelatnici Gimnazije fra Grge Martića svečano su ispratili profesoricu kemije, prijateljicu i kolegicu Dinu Kovač. Uz druženje, pjesmu i ples u rastoranu Karting klub Mostar 21.12.2015. godine ispratili smo našu dragu kolegicu u zasluženu mirovinu.

Božićni koncert

Tradicionalni Božićni koncert naše škole održao se i ove godine u Galeriji kraljice Katarine Kosače. Radost Božića dočaro je zbor Gimnazije fra Grge Martića sa solistima pod vodstvom prof. Ubavke Prašo, te recitacije učenica Glorije Pocrnja i Mirjane Milić, koje je pripremala prof. Dragica Kolobarić. Naši nadareni solisti Pavo Ćorić, Josipa Vučina, Sara Kožul, Iva Rozić, Antonija Rako, Lada Prašo, Nikolina Zadro i Josip Zovko učinili su duh Božića još ljepšim. Publika ih je nagradila velikim pljeskom. Sretan Vam i blagoslovljen Božić!

Paketi ljubavi

Volonterska sekcija naše škole i ove je godine organizirala božićno darivanje pod parolom: Jedan razred za jednu obitelj. Učenici svih 20 razreda skupili su novac kako bi pomogli potrebitima i kupili im svakodnevne potrepštine u "paketiću ljubavi". Naši učenici su još jednom pokazali empatiju prema svojim sugrađanima i dokazali svoju humanost!

Matletijada

Finale ovogodišnje Matletijade, tradicionalnog matematičkog natjecanja čiji je idejni tvorac profesorica Ljilja Drljo, završilo je 16. prosinca 2015. godine. U cjelokupnom natecanju sudjelovalo je 35 ekipa. Finale je završilo sljedećim poretkom:

1. mjesto - Božo
2. mjesto - Terminatori
3. mjesto - AKKO2

Pobjednici su dobili nagrade i dan bez nastave, a drugoplasirani i trećeplasirani su dobili dan bez ispitivanja. Ostali sudionici ovogodišnje Matletijade su dobili zahvalnice kao simboličnu nagradu.

Izborna nastava iz matematike je pomogla u organizaciji cjelokupnog natjecanja. Zahvala Sparku kao sponzoru ovog hvale vrijednog natjecanja.

Humanitarna akcija za Svetu obitelj

Naša škola svake godine organizira humanitarnu akciju za pomoć djeci. Ove godine smo odabrali Svetu obitelj. Naši su učenici u pratnji prof. Konjevod danas bili u posjetu djeci koja su smještena u Svetoj obitelji te su ih ugodno iznenadili.

Humanitarna prodaja kolača

U prosicu, mjesecu darivanja, naša škola organizira brojne humanitarne aktivnosti. Jedna od tradicionalnih je i Humanitarna prodaja kolača, a održala se u holu škole 11. prosinca 2015. godine. Po odluci Vijeća učenika prikupljeni novac učenici su donirali potrebitima.

Sveti Nikola

U prepunoj Galeriji kraljice Katarine Kosače 8.12.2015. godine mališani su željno dočekali paketiće pune slatkiša i igračaka. Djeca i roditelji uživali su u igrokazu Skriveni dar, koji su pripremili učenici naše škole pod vodstvom prof. Dragice Kolobarić.

Protupožarna zaštita

Održano je predavanje iz protupožarne zaštite i praktične vježbe gašenja požaraza za profesore naše škole 20. studenoga 2015. godine. Predavači su upoznali profesore o svim mogućnostima i opasnostima požara, o vatrogasnoj opremi koja se koristi prilikom gašenja požara.
Profesori su poput učenika sjeli u klupe i rješavali testove te, naravno, i praktično isprobali vatrogasnu opremu.

• Povijest knjige stara je više od 7 000 godina. U tome vremenu knjiga je mijenjala svoj oblik, ovisno o materijalu od kojeg je izrađivana te o načinu pisanja i umnožavanja tog materijala. Prije 45 godina u Illinoisu „rođena“ je e-knjiga kada je Michael Hart prepisao Deklaracije nezavisnosti koja nije bila zaštićena autorskim pravima, želeći je poslati e-mailom. Sustav je odbacio tu operaciju kako ga tolika količina podataka ne bi srušila. No, Hart je smislio rješenje. Korisnicima je ponudio preuzimanje Deklaracije. Američka Deklaracija nezavisnosti tako je postala prva svjetska e-knjiga.

• Donosimo savjete Marijane Ivanov, redovne profesorice osobnih financija na Ekonomskom fakultetu u Zagreb te članice Upravnog odbora Štedopisa.

• Tijekom obrazovanja susrećemo se s brojnim informacijama koje često nisu povezane ili su vam sasvim apstraktne, što otežava učenje. Mnemotehnike su mentalne strategije koje su koristili stari Grci a koje bi trebale olakšati učenje i omogućiti pamćenje velikog broja informacija.

• Ulična umjetnost (engl. street art) je vizualna umjetnost stvorena na javnim prostorima i najčešće nije vezana uz tradicionalne načine izlaganja umjetnosti kao što su muzeji i galerije. Pri tome se ne radi samo o dvodimenzionalnim djelima na zidovima nego i o instalacijama u prostoru.

• Kod ljudi, kao i kod ostalih sisavaca, do začeća dolazi u trenutku stapanja muške i ženske spolne stanice (gamete). Mušku stanicu zovemo sjemenom ili spermijem, a žensku jajašcem ili ovumom. Novi život počinje začećem – trenutkom u kojem se ženska i muška spolna stanica stope u jednu. To se spajanje spolnih stanica kod ljudi i ostalih sisavaca odvija u tijelu žene (ženke) nakon spolnog čina budućih roditelja. Nakon začeća, novo se živo biće nastavlja razvijati u tijelu žene sve do poroda.