Ko je na portalu: jedan gost i nema prijavljenih članova

Natječaj za upis u 1. razred 2015./16. - 2. rok

Temeljem Odluke Ministarstva prosvjete, znanosti , kulture i športa HNŽ-a, broj: 05-02-40-1222/15 od 1. lipnja 2015.god. i Odluke Školskog odbora broj: 01- 763/15 od 16.  lipnja 2015. god. Gimnazije fra Grge Martića Mostar raspisuje se netječaj za upis u prvi ( I.) razred školske 2015./2016. god. - DRUGI UPISNI ROK

Sadržaj natječaja možete preuzeti s LINK-a.

Natječaj za upis u 1. razred 2015./16.

Temeljem Odluke Ministarstva prosvjete, znanosti , kulture i športa HNŽ-a, broj: 05-02-40-1222/15 od 1. lipnja 2015.god. i Odluke Školskog odbora broj: 01- 763/15 od 16. lipnja 2015. god. Gimnazije fra Grge Martića Mostar raspisuje se natječaj za upis u prvi (I.) razred školske 2015./2015. godine.

Sadržaj natječaja možete preuzeti s LINK-a.

Natjecanje u spellingu za 1. i 2. razrede

U četvrtak 14. svibnja održano je natjecanje u spellingu za 1. i 2. razrede. Rezultati su :
I. RAZREDI
1. mjesto - Luka Mihić
2. mjesto - Matej Ivanković
3. mjesto - Lovro Vidović

II. RAZREDI
1. mjesto - Ivan Zovko
2. mjesto - Iva Vladić
3. mjesto - Martina Kovač

Maturalna zabava

Maturalna zabava povodom završetka srednjoškolskog obrazovanja za generaciju 2011./2015. Održana je 14. svibnja 2015. godine u svadbenom salonu Ruža u 20.00 sati.

maturalna 2015

Županijsko natjecanje iz hrvatskog jezika

Na županijskom natjecanju iz hrvatskog jezika, gradivo kroz sve 4. godine školovanja, naš predstavnik je bio učenik IV.3 razreda, Robert Vučina. Osvojio je 3. mjesto u konkurencji od 14 učenika iz cijele Zapadne Hercegovine.

Školsko natjecanje u spellingu

Školsko natjecanje u spellingu održano je 7. svibnja. 2015.godine. Od ukupno 32 natjecatelja, u kategoriji IV. Razreda:
1. mjesto osvojio je Antonio Raič - IV.3 (već bila slika)
2. mjesto Nikolina Dujmović IV.5
3. mjesto Ivica Raguž IV.4

Najbolji medju III. razredima su :
1. mjesto Mario Krešić
2. mjesto Matej Ćubela
3. mjesto Monika Marić

Stipendija za školovanje i usavršavanje Vlade Sjedinjenih Američkih Država

Danas 5. svibnja 2015.god. u Amfiteatru Antuna Branka Šimića na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru u 11.00 sati održano je godišnje predstavljanje različitih programa stipendija za školovanje i usavršavanje Vlade Sjedinjenih Američkih Država te mogućnosti nastavka školovanja u SAD-u .
Prezentaciju su održali Ahsan Khasimuddin iz Veleposlanstva SAD-a u Bosni i Hercegovini te Aleksandra Popović iz organizacije Education USA.

Izborna nastava obilježila Dan planeta zemlje

Učenici i profesori Izborne nastave zemljopisa, povijesti i biologije obilježili su Dan planeta Zemlje izletom u prirodu i posjeti špilji Vjetrenici i vodopadu Kravice.

dan planeta zemlje 15

Festival srednjoškolskog kratkog filma Švenk Sarajevo

svenk2

U Sarajevu, 23.4..2015.godine je održan prvi Festival srednjoškolskog kratkog filma Švenk na kojem su sudjelovali i učenici naše škole.
Nagrada "Tilt švenk" za najbolju kameru pripala je našem predstavniku - filmu "Društvo bez signala", nadarenog autora Filipa Ćubele. https://www.youtube.com/watch?v=7oGJgvl7mlw&feature=youtu.be
Nagradu za najbolji film dobio je Aid Bešić za ostvarenje "Kafa".
Drugo mjesto osvojio je film "Zatvori vodu" u režiji Jane Čamber.Nagradu "Rez švenk" za najbolju montažu, dobio je film "Dva života pod jednim nebom", autora Pavla Đuričića.
Nagrade je dodjeljivao tročlani žiri, koji su činili reditelji Pjer Žalica i Srđan Vuletić, te Talents Sarajevo menadžer Asja Makarević.
Na Festivalu su prikazani filmovi koje su režirali srednjoškolci iz škola širom Bosne i Hercegovine, koji su odabrani između 110 aplikacija iz 56 srednjih škola.

svenk1

Natjecanje recitatora – Dani hrvatskog jezika

Tradicionalna manifestacija Dani hrvatskog jezika, koju organizira Zavod za školstvo Mostar, 23. 4.2015. godine je održana u holu naše škole. Mentorica prof Dragica Kolobarić organizirala je natjecanje recitatora. Program su obogatile učenice naše škole , članice HKUD Rodoč : Ana Babić, Karla Ćosić i Mirjana Milić.
Natjecalo se 8 recitatora, a stručno ocjenjivačko povjerenstvo – prof. Ljiljana Herceg, prof. i dipl. glumicaTina Laco i prof. Ivan Šunjić su imali jako težak zadatak.
Najbolji recitatori:
1.Tea Pandža , IV.3 : Kompasi - A.Vuletić
2.Nikolina Zadro , III.a : Pjesma gorka – D. Cesarić
3.Tomislav Marić, IV.1 : Hercegorčina – Š. Šito Ćorić
I Glorija Pocrnja , II.d : Kralju humski – Z. Kordić

recitatori 2015

• Ulična umjetnost (engl. street art) je vizualna umjetnost stvorena na javnim prostorima i najčešće nije vezana uz tradicionalne načine izlaganja umjetnosti kao što su muzeji i galerije. Pri tome se ne radi samo o dvodimenzionalnim djelima na zidovima nego i o instalacijama u prostoru.

• Kod ljudi, kao i kod ostalih sisavaca, do začeća dolazi u trenutku stapanja muške i ženske spolne stanice (gamete). Mušku stanicu zovemo sjemenom ili spermijem, a žensku jajašcem ili ovumom. Novi život počinje začećem – trenutkom u kojem se ženska i muška spolna stanica stope u jednu. To se spajanje spolnih stanica kod ljudi i ostalih sisavaca odvija u tijelu žene (ženke) nakon spolnog čina budućih roditelja. Nakon začeća, novo se živo biće nastavlja razvijati u tijelu žene sve do poroda.

• Jedan od načina na koji su znanstvenici tražili uzroke mentalnih bolesti je proučavanje razvoja mozga od rođenja do odrasle dobi. Nove tehnologije omogućile su im praćenje razvoja mozga i istraživanja veza između funkcija mozga, razvoja i ponašanja.

• Većina učenika i studenata za vrijeme učenja koristi kod mnogih najdražu taktiku učenja - podcrtavanje i obilježavanje ključnih dijelova literature. Mnoge od njih iznenadit će činjenica da se tako zapravo ne pamti najbolje.

• ''Halo, halo, ovdje Radio Zagreb!'', poznate su riječi spikerice Božene Begović kojima je 15. svibnja 1926. godine započelo emitiranje radio Zagreba, preteče današnjeg Hrvatskoga radija.