Speeling Bee

Naša škola u suradnji sa Američkom ambasadom u BiH organizirala je školsko natjecanje u sricanju riječi na engleskom jeziku. Za organizaciju Spellin Bee natjecanja bile su zadužene profesorice engleskog jezika Darija Blažević, Vanja Majerski i Ivana Aničić. Najbolji učenici koji idu dalje na regionalno natjecanje su: Ana Šaravanja za prve razrede i Karlo Vidačak za druge razrede.

Terenska nastava i kanjon rijeke Cetine

Učenici II. i IV. razreda posjetili su 11.3.2017. godine  kanjon rijeke Cetine s ciljem istraživačke nastave i praktičnih radova na terenu kao i povezivanje znanja iz biologije, kemije povijesti, zemljopisa...Pratnja su im bile profesorice: Marina Mihalj, Vanja Majerski i Mladenka Markotić.

Državna odličja naših plivača

Prvenstvo BiH u plivanju održano je u Sarajevu 11./12.3. 2017.Na tom natjecanju naši vrijedni učenici zauzeli su najsjajnija odličja u Štafetnim utrkama slobodno i mješovito, kao i u individualnim disciplinama. Barbara Buljan, Ivo Pandža i Mario Jurić su trojka koja dokazuje nebeske visine u sportu pored iznimno zahtjevnih školskih obveza. Bravo!

Svjetski dan broja pi

Kreativni matematičari i njihova profesorica Ljilja Drljo približili su nam matematiku i broj pi na zanimljiv način. Na dan broja pi, 14.3.  učenici su  pronalazili papirnati simbol pi u školi i oko nje. Svaki pronalazak je imao zanimljivu slatku nagradu. Sutra, sedmi sat  održan je kviz znanja  u kojem za svaki točan odgovor na izvučeno matematičko pitanje se dobio ukusni muffin. Bravo za ideju!

Umjetnost u školskom hodniku

Prelijepi radovi Likovne sekcije krase zidove našeg hodnika. Jesu li stvarnost ili ne? Pogledajte, uljepšajte dan, prosudite sami?

Dan žena i nogomet

Povodom Dana žena,  Gimnazija Mostar je organizirala  turnir u malom nogometu za učenice srednjih škola.Natjecalo se osam škola u prostoru Karting centra. Naše učenice su postigle zavidne rezultate. Bravo cure!

Mathematik zum Anfassen

Učenici trećih razreda DSD programa i drugih razreda izborne matematike posjetili su dvojezičnu izložbu Matematik zum Anfassen u Galeriji Kosača 21./22.2.2017.godine uz pratnju profesorica Antonije Ćavar i Ljilje Drljo.

Izlet na Blidinje

Naši učenici su bili 28.1.2017.  na jednodnevnom izletu na Blidinje u pratnji profesora Maria i Lazara. Za više informacija pogledajte  Facebook stranicu Novinarske sekcije.

Dan zaljubljenih

Gimnazijalci i Gimnazijalke su 14.2. proslavili Dan zaljubljenih prodajom kolača u holu škole. Prihod ide učenicima trećih razreda za ekskurziju.

Upute za izradu maturalnog rada

Dragi maturanti u prilogu je uputa za izradu maturalnog rada u školskoj 2016./17.

Naputak

• Osim članova obitelji, vrlo važnu ulogu u životu svake mlade osobe imaju upravo njihovi vršnjaci. Različite teorije i opsežna istraživanja na području psihologije djetinjstva i mladenaštva potvrdila su da komunikacija i socijalni odnosi s vršnjacima značajno pridonose razvoju moralnog rasuđivanja i tzv. „socijalne inteligencije“.

• Kulture diljem svijeta imaju specifične obrede prijelaza kojim se obilježavaju važni trenutci u životu osobe kao što su rođenje, pubertet, vjenčanje ili smrt. Najkraće rečeno, obred prijelaza je događaj koji za svakog pojedinca obilježava prijelaz iz jedne društvene uloge u drugu. Najčešće se ovi obredi odvijaju na prijelazu iz djetinjstva u zrelost. Antropološka literatura najbogatija je upravo opisima adolescentskih inicijacijskih obreda prijelaza, tj. primanja djevojaka i mladića u svijet odraslih. Njima ćemo se i baviti u ovom tekstu.

• "Sva se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i trebaju jedna prema drugima postupati u duhu bratstva." - tako počinje 1. članak Opće deklaracije o ljudskim pravima.

• Tijekom povijesti ljudskog roda uvijek su se javljala posebno teška razdoblja. Tako su ljudi kroz povijest prebrodili razne krize, pošasti i ratove. Vrlo je zanimljiv način na koji su krize nastajale, a još je zanimljivije kako su ljudi rješavali naizgled nerješive situacije.

• Donosimo vam priču o viškom Voltairu, dramatičaru, esejistu, romanopiscu i novelistu, Ranku Marinkoviću. Rođen je 22. veljače 1913. u Uvali svetog Jurja u Visu. Pučku školu završio je u rodnome mjestu, gimnaziju u Splitu i Zagrebu, gdje je završio i Filozofski fakultet.