Izlet maturanata u Lužnicu

Naši maturanti su bili na vikend putovanju u Zagrebu. IV.a, IV.c i IV.e, uz pratnje profesorica Ivane Aničić, Ana Marije Ivanković i Ines Markotić  su bili od 1. do 3. prosinca dok su IV.b i IV.d s profesoricama Marijanom Golužom, Ksenijom Ljubić i Ivankom Jezidžić Nadarević. Prva stanica na putovanju im je bila rodno mjesto Nikole Tesle, Smiljan kod Gospića. Nakon toga su stigli u Zaprešić, gdje su prespavali u dvorcu Lužnici. Naredne dane su proveli u posjeti Varaždina, Samobora i Zagreba.

Paketi ljubavi

Volonterska sekcija naše škole je i ove godine u mjesecu darivanja organizirala akciju Paketi ljubavi.  Svaki odjel je bio zadužen za jednu ugroženu obitelj i prikupljao novac za nju. Mali darovi ljubavi i pažnje su uljepšali blagdanske dane potrebitim obiteljima.

Božićni koncert 2017. god.

20.prosinca, Zbor Gimnazije fra Grge Martića i Recitatorska sekcija održali su koncert u Galeriji kraljice Katarine Kosače. Čestitamo učenicima i njihovim profesoricama, prof. Ubavka Prusina Prašo i prof. Marina Rozić na izvrsnoj izvedbi.

Božićni domjenak

21. prosinca održan je božićno-novogodišnji domjenak profesora i ostalih djelatnika Gimnazije fra Grge Martića. Hrane, pića, veselja i dobre atmosfere nije nedostajalo, a ovaj domjenak je bio i prigoda za druženje djelatnika škole izvan radnog vremena.

Edukativne radionice na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu

Učenici IV. i III. razreda izborne nastave informatike, matematike i fizike sudjelovali su dana 15. 11. 2017. na edukativnom predavanju  Gravitacijski valovi, crne rupe i gama zrake.Predavanja su bila u prostorijama Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu. Predavač je bio prof. Nikola Godinović,  jedan od znanstvenika koji se može pohvaliti najznačajnijim postignućem moderne fizike, vjerojatnog otkrića Higgsova bozona, popularne Božje česice na CERN-u.  Profesor je zaintrigirao maštu naših budućih inžinjera i mladih znanstvenika za ovaj novitet koji je vrednovan Nobelovom nagradom.Poslije toga su nazočili vježbama iz fizike u laboratorijima FESB-a. Zavaljujemo se profesoru, Nikoli i ostalim djelatnicima fakulteta na prelijepom iskustvu.Radujemo se već dogovorenoj suradnji u skorije vrijeme na novim međunarodnim znanstvenim istraživanjima.

Posjet maturanata Međugorju

Naši su maturanti 27.10.2017. uz svoje razrednice i pedagoginju posjetili Međugorje u sklopu terenske nastave.Posjetili su crkvenu dvoranu, gdje su gledali film "Mary's Meals" , a zatim i Cenacolo.Na kraju su zajednici uručili namirnice i potrepštine koje su pripremili članovima Cenacola. Vratili su se u poslijepodnevnim satima, puni dojmova i novih životnih priča.

Dan učitelja 2017.

Povodom obilježavanja Dana učitelja, 5.listopada 2017.godine, osoblje naše škole je bilo na ručku u Konobi Goranci. Ovaj dan je također obilježio i odlazak tri naša profesora. Uz zasluženi odmor, smijeh i zabavu , vrijeme je brzo prošlo.

"Kombinirajte najbolje od novoga s najboljim od staroga.
Učite čineći. "

Konfucije

Hrvatski glas u vremenu

23.10.1847 Hrvatski sabor je uveo hrvatski jezik kao svoj službeni.
Danas se obilježava 170 godina od kako je hrvatski jezik proglašen službenim i 50 godina od objavljivanja Deklaracije.
Povodom toga Zavod za školstvo Mostar u suradnji s odgojno-obrazovnim i kulturnim institucijama HNŽ-a je organizirao literarni natječaj na temu "Hrvatski glas u vremenu".
Naša škola je postigla zavidan uspjeh jer su učenice Jana Zovko (I.b) i Matea Koso(4.c) ostvarile zadivljujuće rezultate.
Jana je osvojila I.mjesto,a Matea III. mjesto. Čestitamo.

Humanitarna akcija za Anu Ritu

Humanitarnoj akciji za malenu Anu Ritu Puljić pridružila se i naša škola uz ekološku sekciju koju vodi profesorica Marijana Goluža, tradicionalnim održavanjem Dana kruha. Ukusno pecivo, igrokaz izborne nastave iz povijest i veliko srce,pikupili su značajan novčani prilog .

Zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača.

Hvala svim našim humanitarcima!

Pozdrav maturantima

Dragi bivši učenici naše škole ,

želimo vam sretan početak u novoj akademskoj godini. Kao što ste kroz ovo srednjoškolsko obrazovanje ostavili jako lijep i nezaboravan trag , tako želimo i da ostvarite u ovom novom periodu života, da date sve od sebe i da što je najvažnije ostanete – SVOJI.

Iako počinje ozbiljno razdoblje vašeg života, neka vam u srcu ostane trunak dječje radosti!

• Prost, izopačen i razoran – takvim je bijela Amerika u početku smatrala rock'n'roll. Međutim, duboko ukorijenjena u povijest, nova se glazba pojavila da bi se održala, te nije postala tek trendom koji se olako odbacuje, što su pokazala i desetljeća koja su uslijedila.

• Književni susret pod nazivom Čitaj! (Čitam da bih pisao, pišem da bih čitao) održat će se u utorak, 21. studenoga 2017. od 18 do 20 sati, u u Hrvatskom društvu pisaca u Zagrebu.

• Udruga VANG uz potporu Grada Zagreba i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport organizira besplatnu radionicu za mlade pod nazivom „Osnove spikerskog zanata“. Radionica će se održati od 28. do 30. studenoga 2017. godine, a prijave su moguće na e-adresu vang@vang.hr.

• Ina d.d. je i ove godine pokrenula online natjecanje za srednjoškolce pod nazivom „Junior Freshhh natjecanje za srednjoškolce“.

• U tekstu donosimo popis nekoliko djela s kojima se srednjoškolci najčešće muče, ali i neke korisne savjete kako im pristupiti da bi ih se lakše savladalo. Dakako, popis djela koje zadaju poteškoće razlikuje se od učenika do učenika, ovisno o njegovim kognitivnim sposobnostima i književnom afinitetu, no početak nove nastavne godine idealno je vrijeme za pripremu za čitanje lektire.